25. maj 2026
Tidligere i dag anløb Kongeskibet Dannebrog Randers Havn under stor bevågenhed fra et feststemt publikum. Herfra trådte Kongen direkte fra dækket og ind i begivenhedernes centrum for at begive sig ud på sin første distance i dag.
Royal Run ’26 er dermed officielt i gang, og glæden ved at bevæge sig sammen spreder sig dagen igennem videre til Ringkøbing, Middelfart og Helsingør, før festen runder af i København og på Frederiksberg. Med 112.450 tilmeldte er Danmark i dag farvet Royal Run-blå af motionister i alle aldre og tempi.
”Royal Run er blevet en dag, hvor vi mærker et helt særligt sammenhold på tværs af hele landet. Den store opbakning år efter år viser, at der er et ønske om at mødes om bevægelse, uanset om man foretrækker en frisk gåtur eller de længere distancer. Det er netop den mangfoldighed, der gør dagen til noget særligt; at der er plads til alle i den samme store folkefest,” siger Jens Otto Størup, administrerende direktør i DGI.
Netop samspillet mellem deltagere, værtsbyer og de lokale omgivelser er en vigtig del af oplevelsen ved Royal Run.
”Royal Run forvandler de fem værtsbyer til levende scener for bevægelse. Det er fantastisk at opleve, hvordan både deltagere, publikum, værtsbyerne og lokalområderne sammen skaber en begivenhed, hvor fælles oplevelser er i højsædet. Uanset om ruten snor sig gennem historiske bydele eller ud i naturskønne omgivelser, bliver rammerne i dag brugt til at skabe et helt særligt aktivt samvær,” siger Britt Spangsberg, chef for Kommunikation og Event i Danmarks Idrætsforbund (DIF).
Efter at have sat gang i festen i Randers, fortsætter H.M. Kongen til Middelfart og København/Frederiksberg. Den kongelige familie deltager i dag på tværs af landet for at fejre fællesskabet i alle værtsbyer.
Om Royal Run