Tilbageblik på 2022
Royal Run '22 slog deltagerrekord med mere end 91.700 deltagere fordelt i hele landet.
TAK til alle jer, der deltog - I gjorde Royal Run '22 til en enestående festdag!
Både dig, der slog personlig rekord. Dig, der deltog i dit første motionsløb. Dig, der satte et mål. Dig, der trodsede regnen og gennemførte. Dig, der lige gav den ekstra gas på de sidste meter. Dig, der mod alle odds gennemførte. Og dig, der hjalp en ven i mål... DU gør Royal Run til noget helt særligt💙
> SE ET KLIP FRA DAGEN PÅ YOUTUBE
Den kongelige deltagelse i Royal Run '22
H.K.H. Kronprins Frederik løb One mile i Aalborg og 5 km i Aarhus, mens H.K.H. Kronprinsesse Mary løb One mile i Kolding og 5 km i Næstved - og derudover bød dagen på et par overraskelser. Først stillede alle kronprinsparrets børn til start på One mile-distancen i København, og senere begav H.K.H. Prins Christian og H.K.H. Prinsesse Josephine sig begge ud på 5 km-distancen.
Til sidst løb Kronprinsen som planlagt 10 km i København og på Frederiksberg, og også her var flere af børnene med i feltet. Både H.K.H. Prins Vincent og H.K.H. Prins Christian stod nemlig igen klar, da startskuddet lød på den længste distance - og Kronprinsen måtte mod egen forventning se sig slået af sin ældste søn.
Nøgletal
Intet mindre end 91.763 var tilmeldt Royal Run '22 på tværs af alle løbsbyer.
Tilmeldingerne fordelte sig på følgende måde:
- 40.115 deltagere i København/Frederiksberg
- 15.425 deltagere i Aarhus
- 13.571 deltagere i Kolding
- 11.956 deltagere i Næstved
- 10.027 deltagere i Aalborg
- 669 deltagere på Bornholm
Oplev eller genoplev Royal Run '22
Se billeder og video fra den festlige dag, og mærk stemningen.
Resultater
Her kan du se resultaterne. Se, hvordan det gik for dig selv og alle de andre. Klap dig selv på skulderen - godt gået.